|
|
| Brand Name: | Casun |
| Model Number: | 42SHD00101-45GTH |
| MOQ: | 1PC |
| Price: | $9.68-$14 |
| Payment Terms: | D/A, T/T, L/C, D/P |
| Supply Ability: | 40000+PCS+Month |
The NEMA 17 ball screw drive structure features low frictional resistance, enabling higher movement efficiency and mechanical efficiency while reducing energy consumption of the drive system.
| Step Angle | 1.8° |
| Frame Size | 42 mm |
| Number of Phase | 2 Phase |
| Rated Current | 1.68A |
| Holding Torque | 320 mN.m |
| Resistance | 1.5 Ω |
| Inductance | 2.5 mH |
| Rotor Inertia | 38 g-cm² |
| Motor Weight | 0.23 kg |
| Lead Screw | Ball Screw SFK0802 |
| Connection | Bipolar |
Step Angle: 1.8°
Maximum Temperature: 80°C maximum
Ambient Temperature: -20°C to 50°C
Storage Temperature: -20°C to 100°C
Humidity Range: 85% or less, non-condensing
Magnet Wire Insulation: Class B 130°C
Insulation Resistance: 100M Ω at 500 VDC
Dielectric Strength: 500 VDC for 1 min
Shaft Radial Play: 0.02Max. (450g-load)
Shaft Axial Play: 0.08Max. (450g-load)
Max. Radial Force: 28N (20mm from the flange)
Max. Axial Force: 10N
| Model | Holding Torque | Step Angle | Motor Length | Type of Shaft | Rated Current |
|---|---|---|---|---|---|
| 42SHD4950 | 0.13N.m | 1.8° | 20mm | D Shaft-20mm | 1.0A |
| 42SHD4003 | 0.26N.m | 1.8° | 34mm | D Shaft-20mm | 0.4A |
| 42SHD0261 | 0.45N.m | 1.8° | 40mm | D Shaft-20mm | 1.68A |
| 42SHD4425 | 0.59N.m | 1.8° | 48mm | D Shaft-24mm | 2.0A |
| 42SHD4813 | 0.8N.m | 1.8° | 60mm | D Shaft-24mm | 2.1A |
If our standard motor cannot meet your needs, we can customize the motor according to your requirements.
Customized content includes but is not limited to special shafts, winding parameters, installation dimensions, lead wires with special requirements, connectors, etc.