|
|
| Brand Name: | Casun |
| Model Number: | 39SHD0308-18 |
| MOQ: | 1PC |
| Price: | $4.14-$6.98 |
| Payment Terms: | D/A, T/T, L/C, D/P |
| Supply Ability: | 40000+PCS+Month |
The 39mm Hybrid Stepper Motor Series delivers excellent dynamic characteristics including high positioning accuracy, substantial output torque, rapid response frequency, and quiet operation. Ideal for robotics, 3D printers, and small automation equipment applications.
| Step Angle | 1.8° |
| Frame Size | 39 mm |
| Number of Phase | 2 Phase |
| Rated Current | 0.4 A |
| Holding Torque | 210 mN.m |
| Resistance | 30 ohm |
| Inductance | 45 mH |
| Rotor Inertia | 20 g-cm² |
| Motor Weight | 0.18 kg |
| Number of Leads | 4 |
| Connection | Bipolar |
| Step Angle | 1.8° |
| Maximum Temperature | 80°C maximum |
| Ambient Temperature | -20°C to 50°C |
| Storage Temperature | -20°C to 100°C |
| Humidity Range | 85% or less, non-condensing |
| Magnet Wire Insulation | Class B 130°C |
| Insulation Resistance | 100M Ohm at 500 VDC |
| Dielectric Strength | 500 VDC for 1 min |
| Model | Holding Torque | Step Angle | Motor Length | Type of Shaft | Rated Current |
| 39SHD0001-20 | 100mN.m | 1.8° | 20mm | Round Shaft | 0.48A |
| 39SHD0504-20 | 100mN.m | 1.8° | 22mm | Round Shaft | 0.4A |
| 39SHD0611-20 | 200mN.m | 1.8° | 25mm | Round Shaft | 0.4A |
| 39SHD0302-20 | 220mN.m | 1.8° | 34mm | Round Shaft | 0.4A |
| 39SHD0401-24 | 220mN.m | 1.8° | 38mm | Round Shaft | 0.4A |
| 39SHD0801-24B | 220mN.m | 1.8° | 48mm | D Shaft | 0.4A |