|
|
| Brand Name: | Casun |
| Model Number: | 42SHD40114-96TP1 |
| MOQ: | 1PC |
| Price: | $17.5-$18 |
| Payment Terms: | D/A, T/T, L/C, D/P |
| Supply Ability: | 40000+PCS+Month |
Nema 17 stepper motor 42mm×42mm through screw motor non captive 42 motor with screw for CNC milling machines. The 42mm Hybrid Stepper Motor Series offers powerful holding torque in a variety of sizes. Use with a microstepping driver to reduce vibration and achieve higher step resolution. Choose a baseline version or request your own customized configuration.
| Specification | Value |
|---|---|
| Step Angle | 1.8° |
| Frame Size | 42 mm |
| Number of Phase | 2 Phase |
| Rated Current | 1.2 Amp |
| Holding Torque | 260 mN.m |
| Resistance | 2.5 ohm |
| Inductance | 3.3 mH |
| Rotor Inertia | 38 g-cm² |
| Motor Weight | 0.2 kg |
| Lead Screw | Tr6.35×1 |
| Connection | Bipolar |
| Parameter | Specification |
|---|---|
| Step Angle | 1.8° |
| Maximum Temperature | 80°C maximum |
| Ambient Temperature | -20°C to 50°C |
| Storage Temperature | -20°C to 100°C |
| Humidity Range | 85% or less, non-condensing |
| Magnet Wire Insulation | Class B 130°C |
| Insulation Resistance | 100M Ohm at 500 VDC |
| Dielectric Strength | 500 VDC for 1 min |
| Shaft Radial Play | 0.02 Max. (450g-load) |
| Shaft Axial Play | 0.08 Max. (450g-load) |
| Max. Radial Force | 28N (20mm from the flange) |
| Max. Axial Force | 10N |
| Model | Holding Torque | Step Angle | Motor Length | Type of Shaft | Rated Current |
|---|---|---|---|---|---|
| 42SHD4950 | 0.13 N.m | 1.8° | 20 mm | D Shaft-20mm | 1.0 A |
| 42SHD4003 | 0.26 N.m | 1.8° | 34 mm | D Shaft-20mm | 0.4 A |
| 42SHD0261 | 0.45 N.m | 1.8° | 40 mm | D Shaft-20mm | 1.68 A |
| 42SHD4425 | 0.59 N.m | 1.8° | 48 mm | D Shaft-24mm | 2.0 A |
| 42SHD4813 | 0.8 N.m | 1.8° | 60 mm | D Shaft-24mm | 2.1 A |
If our standard motor cannot meet your needs, we can customize the motor according to your requirements.
Customized content includes but is not limited to special shafts, winding parameters, installation dimensions, lead wires with special requirements, connectors, etc.
Please click the "Get a quote" button below to tell us your requirements.