|
|
| Brand Name: | Casun |
| Model Number: | B20SHD4351-56GPQ |
| MOQ: | 1PC |
| Price: | $24.94-$35 |
| Payment Terms: | D/A, T/T, L/C, D/P |
| Supply Ability: | 40000+PCS+Month |
| Specification | Value |
|---|---|
| Step Angle | 1.8° |
| Frame Size | 20mm |
| Number of Phase | 2 Phase |
| Rated Current | 0.5A |
| Holding Torque | 14mN.m |
| Resistance | 5.5ohm |
| Inductance | 1.5mH |
| Rotor Inertia | 2g-cm² |
| Motor Weight | 0.08kg |
| Lead Screw | SF0401 |
| Connection | Bipolar |
| Step Angle | 1.8° |
| Maximum Temperature | 80°C maximum |
| Ambient Temperature | -20°C to 50°C |
| Storage Temperature | -20°C to 100°C |
| Humidity Range | 85% or less, non-condensing |
| Magnet Wire Insulation | Class B 130 deg C |
| Insulation Resistance | 100M Ohm at 500 VDC |
| Dielectric Strength | 500 VDC for 1 min |
| Shaft Radial Play | 0.02Max. (450g-load) |
| Shaft Axial Play | 0.08Max. (450g-load) |
| Max. Radial Force | 28N (20mm from the flange) |
| Max. Axial Force | 10N |
| Model | Holding Torque | Step Angle | Motor Length | Type of Shaft | Rated Current |
|---|---|---|---|---|---|
| 42SHD4950 | 0.13N.m | 1.8° | 20mm | D Shaft-20mm | 1.0A |
| 42SHD4003 | 0.26N.m | 1.8° | 34mm | D Shaft-20mm | 0.4A |
| 42SHD0261 | 0.45N.m | 1.8° | 40mm | D Shaft-20mm | 1.68A |
| 42SHD4425 | 0.59N.m | 1.8° | 48mm | D Shaft-24mm | 2.0A |
| 42SHD4813 | 0.8N.m | 1.8° | 60mm | D Shaft-24mm | 2.1A |