|
|
| Brand Name: | Casun |
| Model Number: | 42SHD4034-24BH-HP42 |
| MOQ: | 1PC |
| Price: | $22.94-$26.54 |
| Payment Terms: | D/A, T/T, L/C, D/P |
| Supply Ability: | 40000+PCS+Month |
6V Stepper Motor 1.2A with Encoder Closed Loop Stepper Motor Nema 17 Stepper Motor. The 42mm Hybrid Stepper Motor Series offers powerful holding torque in a variety of sizes. Use with a microstepping driver to reduce vibration and achieve higher step resolution. Choose a baseline version or request your own customized configuration.
| Step Angle | 1.8° |
| Frame Size | 42 mm |
| Number of Phase | 2 Phase |
| Rated Current | 1.5 A |
| Holding Torque | 860 mN.m |
| Resistance | 3.5 Ω |
| Inductance | 9.0 mH |
| Rotor Inertia | 102 g-cm² |
| Motor Weight | 0.62 kg |
| Encoder Pulse | 2500 |
| Connection | Bipolar |
| Model | Holding Torque | Step Angle | Length | Type of Shaft | Rated Current |
|---|---|---|---|---|---|
| 42SHD4950 | 0.13N.m | 1.8° | 20mm | D Shaft-20mm | 1.0A |
| 42SHD4003 | 0.26N.m | 1.8° | 34mm | D Shaft-20mm | 0.4A |
| 42SHD0261 | 0.45N.m | 1.8° | 40mm | D Shaft-20mm | 1.68A |
| 42SHD4425 | 0.59N.m | 1.8° | 48mm | D Shaft-24mm | 2.0A |
| 42SHD4813 | 0.8N.m | 1.8° | 60mm | D Shaft-24mm | 2.1A |
If our standard motor cannot meet your needs, we can customize the motor according to your requirements. Customized content includes but is not limited to special shafts, winding parameters, installation dimensions, lead wires with special requirements, connectors, etc.
Please click the "Get a quote" button below to tell us your requirements.