|
|
| Brand Name: | Casun |
| Model Number: | 28SHD4201-15P |
| MOQ: | 1PC |
| Price: | $7-$14 |
| Payment Terms: | D/A, T/T, L/C, D/P |
| Supply Ability: | 40000+PCS+Month |
2 Phase 1.8 Degree NEMA 11 Micro Stepper Motor 28×28×32mm for Machine Robot Camera. The 28mm Hybrid Stepper Motor Series offers powerful holding torque in a variety of sizes. Use with a microstepping driver to reduce vibration and achieve higher step resolution. Choose a baseline version or request your own customized configuration.
| Step Angle | 1.8° |
| Frame Size | 28 mm |
| Number of Phase | 2 Phase |
| Rated Current | 0.42 A |
| Holding Torque | 55 mN.m |
| Resistance | 11.9 ohm |
| Inductance | 7.8 mH |
| Rotor Inertia | 9 g·cm² |
| Motor Weight | 0.12 kg |
| Number of Leads | 4 |
| Connection | Bipolar |
If our standard motor cannot meet your needs, we can customize the motor according to your requirements. Customized content includes but is not limited to special shafts, winding parameters, installation dimensions, lead wires with special requirements, connectors, etc.
We are based in Guangdong, China, starting from 2011. We sell to Domestic Market (63.00%), Western Europe (12.00%), North America (9.00%), Eastern Asia (8.00%), Northern Europe (2.00%), and other global markets. There are about 51-100 people in our office.
Always a pre-production sample before mass production; Always final inspection before shipment.
Stepper Motor, BLDC Motor
We are specialized in producing and selling stepper motors for more than 11 years.
Accepted Delivery Terms: FOB, CFR, CIF, EXW, Express Delivery; Accepted Payment Currency: USD, CNY; Accepted Payment Type: T/T, L/C, D/P D/A, PayPal; Language Spoken: English, Chinese, Japanese