|
|
| Brand Name: | Casun |
| Model Number: | 57SHD0807-24BH |
| MOQ: | 1PC |
| Price: | $3.14-$5 |
| Payment Terms: | D/A, T/T, L/C, D/P |
| Supply Ability: | 40000+PCS+Month |
【57SHD0807】57x57x76mm 2 Phase High Torque 2.2N.m 3.0A NEMA 23 Hybrid Stepper Motor for CMM Robot. The 57mm Hybrid Stepper Motor Series offers powerful holding torque in a variety of sizes. Use with a microstepping driver to reduce vibration and achieve higher step resolution. Choose a baseline version or request your own customized configuration.
| Step Angle | 1.8° |
| Frame Size | 57 mm |
| Number of Phase | 2 Phase |
| Rated Current | 3.0 A |
| Holding Torque | 2200 mN.m |
| Resistance | 2.0 ohm |
| Inductance | 8.0 mH |
| Rotor Inertia | 460 g-cm² |
| Motor Weight | 1 kg |
| Number of Leads | 4 |
| Connection | Bipolar |
| Model | Holding Torque | Step Angle | Length | Type of Shaft | Rated Current |
|---|---|---|---|---|---|
| 57SHD4013-21B | 0.6N.m | 1.8° | 41mm | D Shaft-21mm | 1.0A |
| 57SHD4415-21B | 1.1N.m | 1.8° | 54mm | D Shaft-21mm | 3.0A |
| 57SHD4816-21B | 2.0N.m | 1.8° | 76mm | D Shaft-21mm | 3.0A |
| 57SHD4913-21B | 2.5N.m | 1.8° | 83mm | D Shaft-21mm | 3.0A |
| 57SHD4934-20B | 3.0N.m | 1.8° | 100mm | D Shaft-20mm | 3.0A |
If our standard motor cannot meet your needs, we can customize the motor according to your requirements. Customized content includes but is not limited to special shafts, winding parameters, installation dimensions, lead wires with special requirements, connectors, etc.