|
|
| Brand Name: | Casun |
| Model Number: | 57SHD4407-30B |
| MOQ: | 1PC |
| Price: | $3.14-$5 |
| Payment Terms: | D/A, T/T, L/C, D/P |
| Supply Ability: | 40000+PCS+Month |
This hybrid stepper motor offers excellent static and dynamic stability with no out-of-step phenomenon, eliminating the need for additional feedback control. It consumes electricity only during rotation, with very low power consumption in standby mode for energy efficiency.
| Parameter | Value |
|---|---|
| Step Angle | 1.8° |
| Frame Size | 57 mm |
| Number of Phase | 2 Phase |
| Rated Current | 2.0 A |
| Holding Torque | 1200 mN.m |
| Resistance | 1.4 ohm |
| Inductance | 5.0 mH |
| Rotor Inertia | 260 g-cm² |
| Motor Weight | 0.6 kg |
| Number of Leads | 4 |
| Connection | Bipolar |
Step Angle: 1.8°
Maximum Temperature: 80°C maximum
Ambient Temperature: -20°C to 50°C
Storage Temperature: -20°C to 100°C
Humidity Range: 85% or less, non-condensing
Magnet Wire Insulation: Class B 130°C
Insulation Resistance: 100M Ohm at 500 VDC
Dielectric Strength: 500 VDC for 1 minute
| Model | Holding Torque | Step Angle | Length | Shaft Type | Rated Current |
|---|---|---|---|---|---|
| 57SHD4013-21B | 0.6N.m | 1.8° | 41mm | D Shaft-21mm | 1.0A |
| 57SHD4415-21B | 1.1N.m | 1.8° | 54mm | D Shaft-21mm | 3.0A |
| 57SHD4816-21B | 2.0N.m | 1.8° | 76mm | D Shaft-21mm | 3.0A |
| 57SHD4913-21B | 2.5N.m | 1.8° | 83mm | D Shaft-21mm | 3.0A |
| 57SHD4934-20B | 3.0N.m | 1.8° | 100mm | D Shaft-20mm | 3.0A |
If our standard motor cannot meet your requirements, we can customize the motor according to your specific needs. Customized content includes but is not limited to special shafts, winding parameters, installation dimensions, lead wires with special requirements, connectors, and more.
Get a Quote