|
|
| Brand Name: | Casun |
| Model Number: | 42SHD4034-24BH-HP42 |
| MOQ: | 1PC |
| Price: | $37-$41 |
| Payment Terms: | D/A, T/T, L/C, D/P |
| Supply Ability: | 40000+PCS+Month |
The braking device prevents reverse rotation when the motor is overloaded or accidentally stopped, protecting against motor damage and system failure. A stepper motor with brakes also reduces mechanical vibration and shaking.
| Step Angle | 1.8° |
| Frame Size | 42 mm |
| Number of Phase | 2 Phase |
| Rated Current | 1.2 A |
| Holding Torque | 300 mN.m |
| Resistance | 5.0 Ω |
| Inductance | 6.2 mH |
| Rotor Inertia | 38 g·cm² |
| Motor Weight | 0.42 kg |
| Number of Leads | 4 |
| Connection | Bipolar |
| Step Angle | 1.8° |
| Maximum Temperature | 80°C maximum |
| Ambient Temperature | -20°C to 50°C |
| Storage Temperature | -20°C to 100°C |
| Humidity Range | 85% or less, non-condensing |
| Magnet Wire Insulation | Class B 130°C |
| Insulation Resistance | 100M Ω at 500 VDC |
| Dielectric Strength | 500 VDC for 1 min |
| Casun Model | General Model | Step Angle | Motor Length | Rated Current | Holding Torque |
|---|---|---|---|---|---|
| 0.9° Degree | |||||
| 42SHB4002-17 | 17HM08-1204S | 0.9° | 20mm | 1.2 A | 0.11 N.m |
| 42SHB0303-22 | _ | 0.9° | 34mm | 0.5A | 0.24 N.m |
| 42SHB0509-24B | 17HM15-0904S | 0.9° | 40mm | 0.9 A | 0.35 N.m |
| 42SHB4608-24B1 | 17HM19-2004S | 0.9° | 48mm | 2.0 A | 0.46 N.m |
| 1.8° Degree | |||||
| 42SHD4950-20B | 17HS08-1004S | 1.8° | 20mm | 1.0 A | 0.13 N.m |
| 45SHD0513-20B | _ | 1.8° | 26mm | 1.2A | 0.26N.m |
| 42SHD0008-24 | 17HS-0316S | 1.8° | 34mm | 0.3 A | 0.16 N.m |
| 42SHD4003-20B | 17HS13-0404S1 | 1.8° | 34mm | 0.4 A | 0.26 N.m |
| 42SHD4046-24 | 17HS13-1334S | 1.8° | 34mm | 1.33 A | 0.22 N.m |
| 42SHD0217-24B | 17HS4401 | 1.8° | 40mm | 1.5 A | 0.5 N.m |
| 42SHD0192-24B | 17HS15-1504S1 | 1.8° | 40mm | 1.5 A | 0.45 N.m |
| 42SHD0134-22B | 17HS15-1704S | 1.8° | 40mm | 1.7 A | 0.44 N.m |
| 42SHD0285-24B | 17HS15-0404S | 1.8° | 40mm | 0.4 A | 0.4 N.m |
| 42SHD4425-24B | 17HS19-2004S1 | 1.8° | 48mm | 2.0 A | 0.59 N.m |
| 42SHD4463-24B | 42BYGHW811 | 1.8° | 48mm | 2.5 A | 0.48 N.m |
| 42SHD0450-20BH | 17HS8401S | 1.8° | 48mm | 1.8A | 0.52N.m |
| 42SHD4813-24B | 17HS24-2104S | 1.8° | 60mm | 2.1 A | 0.8 N.m |
If our standard motor cannot meet your needs, we can customize the motor according to your requirements. Customized content includes but is not limited to special shafts, winding parameters, installation dimensions, lead wires with special requirements, connectors, etc.
Please click the "Get a quote" button below to tell us your requirements.