|
|
| Brand Name: | Casun |
| Model Number: | 86HSE4N+HBS860H |
| MOQ: | 1PC |
| Price: | $100-$140 |
| Payment Terms: | D/A, T/T, L/C, D/P |
| Supply Ability: | 40000+PCS+Month |
NEMA 34 4.5N.m Closed Loop Stepper Motor Kit includes stepper motor, driver, PSU, and Mach3 CNC kit. The 86mm Hybrid Stepper Motor Series offers powerful holding torque in various sizes. Use with a microstepping driver to reduce vibration and achieve higher step resolution.
| Step Angle | 1.8° |
| Frame Size | 86mm |
| Number of Phase | 2 Phase |
| Rated Current | 4.2 A |
| Holding Torque | 4.5N.m |
| Motor Weight | 2.5 kg |
| Number of Leads | 4 |
| Connection | Bipolar |
Step Angle: 1.8°
Maximum Temperature: 80°C maximum
Ambient Temperature: -20°C to 50°C
Storage Temperature: -20°C to 100°C
Humidity Range: 85% or less, non-condensing
Magnet Wire Insulation: Class B 130°C
Insulation Resistance: 100M Ohm at 500 VDC
Dielectric Strength: 500 VDC for 1 min
| Model | Holding Torque | Rated Current | Resistance per phase | Inductance per phase | Detent torque | Rotor inertia | Lead wire | Motor length |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 60SHD4201 | 650 mN.m | 0.6 A | 15 Ω | 20 mH | 50 mN.m | 280 g.cm² | 4 | 45 mm |
| 60SHD4401 | 1500 mN.m | 2.8 A | 1 Ω | 3.3 mH | 70 mN.m | 450 g.cm² | 4 | 56 mm |
| 60SHD4601 | 3200 mN.m | 4.2 A | 0.75 Ω | 3.7 mH | 120 mN.m | 580 g.cm² | 4 | 86 mm |
| 60SHD6602 | 2500 mN.m | 3 A | 1.55 Ω | 3.7 mH | 120 mN.m | 580 g.cm² | 4 | - |
Close-loop stepper motors are particularly useful in applications where precise positioning is critical, such as CNC machines, 3D printers, robotics, and automation systems. They offer improved performance, higher torque at high speeds, and reduced position errors compared to traditional open-loop stepper motors.