|
|
| Brand Name: | Casun |
| Model Number: | 42SHD00101-45GTH |
| MOQ: | 1PC |
| Price: | $29.98-$34.98 |
| Payment Terms: | D/A, T/T, L/C, D/P |
| Supply Ability: | 40000+PCS+Month |
The NEMA17 Ball Lead Screw Stepper Motor delivers 570mN.m of torque, making it ideal for applications requiring precise positioning and handling of heavier loads. Suitable for robotics, CNC machines, 3D printers, and other automation systems.
| Parameter | Value |
|---|---|
| Step Angle | 1.8° |
| Frame Size | 42mm |
| Number of Phase | 2 Phase |
| Rated Current | 2Amp |
| Holding Torque | 570mN.m |
| Resistance | 1.50ohm |
| Inductance | 2.5mH |
| Rotor Inertia | 38g-cm² |
| Motor Weight | 0.67kg |
| Lead Screw | 300mm |
| Connection | Bipolar |
| Model | Holding Torque | Step Angle | Motor Length | Type of Shaft | Rated Current |
|---|---|---|---|---|---|
| 42SHD4950 | 0.13N.m | 1.8° | 20mm | D Shaft-20mm | 1.0A |
| 42SHD4003 | 0.26N.m | 1.8° | 34mm | D Shaft-20mm | 0.4A |
| 42SHD0261 | 0.45N.m | 1.8° | 40mm | D Shaft-20mm | 1.68A |
| 42SHD4425 | 0.59N.m | 1.8° | 48mm | D Shaft-24mm | 2.0A |
| 42SHD4813 | 0.8N.m | 1.8° | 60mm | D Shaft-24mm | 2.1A |
If our standard motor cannot meet your needs, we can customize the motor according to your requirements.
Customized content includes but is not limited to special shafts, winding parameters, installation dimensions, lead wires with special requirements, connectors, etc.
Please click the "Get a quote" button below to tell us your requirements.