|
|
| Brand Name: | Casun |
| Model Number: | 42SHD0412-01TT |
| MOQ: | 1PC |
| Price: | $15-$18 |
| Payment Terms: | D/A, T/T, L/C, D/P |
| Supply Ability: | 40000+PCS+Month |
Non Captive Stepper Motor with 48mm body, 450mN.M torque, Tr5×2 lead screw, and NEMA 17 standard, specifically designed for medical instruments. Capable of controlling the position and motion trajectory of cutting tools, enabling complex machining operations such as carving and cutting. Can achieve small position adjustment and precise positioning.
| Specification | Value |
|---|---|
| Step Angle | 1.8° |
| Frame Size | 42 mm |
| Number of Phase | 2 Phase |
| Rated Current | 1.2 Amp |
| Holding Torque | 450 mN.m |
| Resistance | 3.2 ohm |
| Inductance | 4.2 mH |
| Rotor Inertia | 72 g-cm² |
| Motor Weight | 0.38 kg |
| Lead Screw | Tr8×2 |
| Connection | Bipolar |
| Parameter | Specification |
|---|---|
| Step Angle | 1.8° |
| Maximum Temperature | 80°C maximum |
| Ambient Temperature | -20°C to 50°C |
| Storage Temperature | -20°C to 100°C |
| Humidity Range | 85% or less, non-condensing |
| Magnet Wire Insulation | Class B 130°C |
| Insulation Resistance | 100M Ohm at 500 VDC |
| Dielectric Strength | 500 VDC for 1 min |
| Shaft Radial Play | 0.02 Max. (450g-load) |
| Shaft Axial Play | 0.08 Max. (450g-load) |
| Max. Radial Force | 28N (20mm from the flange) |
| Max. Axial Force | 10N |
Performance curves available upon request.
| Model | Holding Torque | Step Angle | Motor Length | Type of Shaft | Rated Current |
|---|---|---|---|---|---|
| 42SHD4950 | 0.13N.m | 1.8° | 20mm | D Shaft-20mm | 1.0A |
| 42SHD4003 | 0.26N.m | 1.8° | 34mm | D Shaft-20mm | 0.4A |
| 42SHD0261 | 0.45N.m | 1.8° | 40mm | D Shaft-20mm | 1.68A |
| 42SHD4425 | 0.59N.m | 1.8° | 48mm | D Shaft-24mm | 2.0A |
| 42SHD4813 | 0.8N.m | 1.8° | 60mm | D Shaft-24mm | 2.1A |
If our standard motor cannot meet your needs, we can customize the motor according to your requirements. Customized content includes but is not limited to special shafts, winding parameters, installation dimensions, lead wires with special requirements, connectors, etc.
Get a Quote