|
|
| Brand Name: | Casun |
| Model Number: | 57SHD4406-20BQH |
| MOQ: | 10pcs |
| Price: | US $16.00 - 9.00/ Piece |
| Payment Terms: | L/C, D/A, D/P, T/T |
| Supply Ability: | 100000/pcs per month |
NEMA 23 closed-loop stepper motor, 57×57×54mm, 1.8 degree step angle, 2 phase, with 1.2N.m holding torque. This high-quality 57×54mm closed-loop NEMA 23 stepper motor is specifically designed for CNC kits and DC motor applications.
The 57mm closed-loop stepper motor combines the characteristics of stepper motors, enabling precise positioning control and being suitable for applications that require high-precision positioning.
| Specification | Value |
|---|---|
| Step Angle | 1.8° |
| Frame Size | 57 mm |
| Number of Phase | 2 Phase |
| Rated Current | 3 A |
| Holding Torque | 1.2 N.m |
| Resistance | 0.9 ohm |
| Inductance | 4.5 mH |
| Rotor Inertia | 260 g-cm² |
| Motor Weight | 0.8 kg |
| Shaft | 20 mm |
| Connection | Bipolar |
| Parameter | Specification |
|---|---|
| Step Angle | 1.8° |
| Maximum Temperature | 80°C maximum |
| Ambient Temperature | -20°C to 50°C |
| Storage Temperature | -20°C to 100°C |
| Humidity Range | 85% or less, non-condensing |
| Magnet Wire Insulation | Class B 130°C |
| Insulation Resistance | 100M Ohm at 500 VDC |
| Dielectric Strength | 500 VDC for 1 min |
| Parameter | Specification |
|---|---|
| Housing Material | Metal |
| Bearing at Output | Ball Bearings |
| Max. Radial Load (12mm from flange) | ≤80N |
| Max. Shaft Axial Load | ≤30N |
| Radial Play of Shaft (near to Flange) | ≤0.06mm |
| Axial Play of Shaft | ≤0.3mm |
| Backlash at No-load | 1.5° |
| Motor Length | Length of Gearbox | Ratio | Efficiency |
|---|---|---|---|
| 34 mm | 27.2 mm | 3.71 | 90% |
| 40 mm | 5.18 | 35 mm | |
| 48 mm | 13.76 | 80% | |
| 60 mm | 19.2 | 26.8 | |
| 42.7 mm | 51 | 70% | 71 |
| 99.5 | 139 |
If our standard motor cannot meet your needs, we can customize the motor according to your requirements.
Customized content includes but is not limited to special shafts, winding parameters, installation dimensions, lead wires with special requirements, connectors, and more.
Please click the button below to tell us your requirements and get a customized quote.
Get a Quote