|
|
| Brand Name: | Casun |
| Model Number: | 28SHD4218-15P |
| MOQ: | 1PC |
| Price: | $8.77-$16.25 |
| Payment Terms: | D/A, T/T, L/C, D/P |
| Supply Ability: | 40000+PCS+Month |
Small Size Nema 11 Stepper Motor Casun 0.5A DC Motors with CE, ROHS, and ISO certifications. Compact dimensions of 28×28×32 mm with 0.5A rated current.
This motor features bidirectional operation and precise signal control for accurate positioning. The motor can move forward and backward by twisting the screw rod in the opposite direction.
| Step Angle | 1.8° |
| Frame Size | 28 mm |
| Number of Phase | 2 Phase |
| Rated Current | 0.5 Amp |
| Holding Torque | 60mN.m |
| Resistance | 9.5 ohm |
| Inductance | 5.9 mH |
| Rotor Inertia | 9 g·cm² |
| Motor Weight | 0.12 kg |
| Lead Screw | Screw |
| Connection | Bipolar |
| Step Angle | 1.8° |
| Maximum Temperature | 80°C maximum |
| Ambient Temperature | -20°C to 50°C |
| Storage Temperature | -20°C to 100°C |
| Humidity Range | 85% or less, non-condensing |
| Magnet Wire Insulation | Class B 130°C |
| Insulation Resistance | 100M Ohm at 500 VDC |
| Dielectric Strength | 500 VDC for 1 min |
| Shaft Radial Play | 0.02 Max. (450g-load) |
| Shaft Axial Play | 0.08 Max. (450g-load) |
| Max. Radial Force | 28N (20mm from the flange) |
| Max. Axial Force | 10N |
| Body Length | Diameter of Screw | Pitch | Length of Screw |
|---|---|---|---|
| 20 mm | 5 | 2 | 20-1000 mm |
| 34 mm | |||
| 40 mm | |||
| 48 mm | |||
| 60 mm |
If our standard motor cannot meet your needs, we can customize the motor according to your requirements. Customized content includes but is not limited to: