|
|
| Brand Name: | Casun |
| Model Number: | 28SHD4501-8B |
| MOQ: | 10PC |
| Price: | $8.64-$16.88 |
| Payment Terms: | D/A, T/T, L/C, D/P |
| Supply Ability: | 40000+PCS+Month |
NEMA 11 Stepper Motor, 28×28×52 mm, 0.67A, CE, ROHS, ISO certified. This high-quality stepper motor offers precise forward and backward movement control through opposite direction screw rotation.
Motion can be precisely controlled by adjusting the input signal, making it ideal for applications requiring accurate positioning.
| Step Angle | 1.8° |
| Frame Size | 28 mm |
| Number of Phase | 2 Phase |
| Rated Current | 0.67 Amp |
| Holding Torque | 120 mN.m |
| Resistance | 9.2 ohm |
| Inductance | 7.2 mH |
| Rotor Inertia | 18 g·cm² |
| Motor Weight | 0.2 kg |
| Lead Wiring | 4 |
| Connection | Bipolar |
| Step Angle | 1.8° |
| Maximum Temperature | 80°C maximum |
| Ambient Temperature | -20°C to 50°C |
| Storage Temperature | -20°C to 100°C |
| Humidity Range | 85% or less, non-condensing |
| Magnet Wire Insulation | Class B 130°C |
| Insulation Resistance | 100M Ohm at 500 VDC |
| Dielectric Strength | 500 VDC for 1 min |
| Shaft Radial Play | 0.02 Max. (450g-load) |
| Shaft Axial Play | 0.08 Max. (450g-load) |
| Max. Radial Force | 28N (20mm from the flange) |
| Max. Axial Force | 10N |
| Body Length | Diameter of Screw | Pitch | Length of Screw |
|---|---|---|---|
| 20 mm | 5 | 2 | 20-1000 mm |
| 34 mm | |||
| 40 mm | |||
| 48 mm | |||
| 60 mm |
If our standard motor cannot meet your needs, we can customize the motor according to your requirements.
Customized content includes but is not limited to special shafts, winding parameters, installation dimensions, lead wires with special requirements, connectors, and more.