|
|
| Brand Name: | Casun |
| Model Number: | 20SHD0250-150NT |
| MOQ: | 1PC |
| Price: | $13-$13.5 |
| Payment Terms: | D/A, T/T, L/C, D/P |
| Supply Ability: | 40000+PCS+Month |
During stepper motor operation, the meshing between the screw and lead screw ensures smooth linear motion with minimal vibration. The through screw stepper motor features a simple structure that facilitates easy integration with other equipment and systems.
| Specification | Value |
|---|---|
| Step Angle | 1.8° |
| Frame Size | 20 mm |
| Number of Phase | 2 Phase |
| Rated Current | 0.6 Amp |
| Holding Torque | 32 mN.m |
| Resistance | 9.0 ohm |
| Inductance | 3.0 mH |
| Rotor Inertia | 3.8 g-cm² |
| Motor Weight | 0.08 kg |
| Lead Screw | Tr5X2 |
| Connection | Bipolar |
| Parameter | Specification |
|---|---|
| Step Angle | 1.8° |
| Maximum Temperature | 80°C maximum |
| Ambient Temperature | -20°C to 50°C |
| Storage Temperature | -20°C to 100°C |
| Humidity Range | 85% or less, non-condensing |
| Magnet Wire Insulation | Class B 130°C |
| Insulation Resistance | 100M Ohm at 500 VDC |
| Dielectric Strength | 500 VDC for 1 min |
| Shaft Radial Play | 0.02 Max. (450g-load) |
| Shaft Axial Play | 0.08 Max. (450g-load) |
| Max. Radial Force | 28N (20mm from flange) |
| Max. Axial Force | 10N |
| Model | Holding Torque | Step Angle | Motor Length | Shaft Type | Rated Current |
|---|---|---|---|---|---|
| 42SHD4950 | 0.13 N.m | 1.8° | 20 mm | D Shaft-20mm | 1.0 A |
| 42SHD4003 | 0.26 N.m | 1.8° | 34 mm | D Shaft-20mm | 0.4 A |
| 42SHD0261 | 0.45 N.m | 1.8° | 40 mm | D Shaft-20mm | 1.68 A |
| 42SHD4425 | 0.59 N.m | 1.8° | 48 mm | D Shaft-24mm | 2.0 A |
| 42SHD4813 | 0.8 N.m | 1.8° | 60 mm | D Shaft-24mm | 2.1 A |
| Body Length | Screw Diameter | Pitch | Screw Length |
|---|---|---|---|
| 20 mm | 5 | 2 | 20-1000 mm |
| 34 mm | |||
| 40 mm | |||
| 48 mm | |||
| 60 mm |
If our standard motors don't meet your requirements, we offer comprehensive customization services including special shafts, winding parameters, installation dimensions, custom lead wires, connectors, and more.
Please click the button below to share your specific requirements with our engineering team.