|
|
| Brand Name: | Casun |
| Model Number: | 42SHD4806-24BQH |
| MOQ: | 1PC |
| Price: | $20-$28 |
| Payment Terms: | D/A, T/T, L/C, D/P |
| Supply Ability: | 40000+PCS+Month |
The 42 closed-loop stepper motor adopts an external feedback system and features closed-loop control. This control method significantly improves motor stability, accuracy, and load capacity while providing excellent dynamic response.
| Step Angle | 1.8° |
| Frame Size | 42 mm |
| Number of Phase | 2 Phase |
| Rated Current | 1.5 A |
| Holding Torque | 860 mN.m |
| Resistance | 3.5 Ω |
| Inductance | 9.0 mH |
| Rotor Inertia | 102 g-cm² |
| Motor Weight | 0.62 kg |
| Encoder Pulse | 2500 |
| Connection | Bipolar |
| Step Angle | 1.8° |
| Maximum Temperature | 80°C maximum |
| Ambient Temperature | -20°C to 50°C |
| Storage Temperature | -20°C to 100°C |
| Humidity Range | 85% or less, non-condensing |
| Magnet Wire Insulation | Class B 130°C |
| Insulation Resistance | 100M Ohm at 500 VDC |
| Dielectric Strength | 500 VDC for 1 min |
| Voltage | 5V |
| Output | A + A - B + B - Z + Z - |
| Model | Holding Torque | Step Angle | Length | Type of Shaft | Rated Current |
|---|---|---|---|---|---|
| 42SHD4950 | 0.13N.m | 1.8° | 20mm | D Shaft-20mm | 1.0A |
| 42SHD4003 | 0.26N.m | 1.8° | 34mm | D Shaft-20mm | 0.4A |
| 42SHD0261 | 0.45N.m | 1.8° | 40mm | D Shaft-20mm | 1.68A |
| 42SHD4425 | 0.59N.m | 1.8° | 48mm | D Shaft-24mm | 2.0A |
| 42SHD4813 | 0.8N.m | 1.8° | 60mm | D Shaft-24mm | 2.1A |
If our standard motor cannot meet your needs, we can customize the motor according to your requirements. Customized content includes but is not limited to special shafts, winding parameters, installation dimensions, lead wires with special requirements, connectors, etc.
Please click the "Get a quote" button below to tell us your requirements.
Get a Quote