|
|
| Brand Name: | Casun |
| Model Number: | 46SHY4001-3A |
| MOQ: | 1PC |
| Price: | $13.8-$15.38 |
| Payment Terms: | D/A, T/T, L/C, D/P |
| Supply Ability: | 40000+PCS+Month |
Casun pancake stepper motor 3.2V 1.8 Degree 100mN Flat stepping motor. The Hybrid Stepper Motor Series offers powerful holding torque in a variety of sizes. Use with a microstepping driver to reduce vibration and achieve higher step resolution. Choose a baseline version or request your own customized configuration.
| Step Angle | 1.8° |
| Frame Size | 46mm |
| Number of Phase | 2 Phase |
| Rated Current | 1.0Amp |
| Holding Torque | 100mN.m |
| Resistance | 3.2 ohm |
| Inductance | 2.7mH |
| Rotor Inertia | 11g-cm² |
| Motor Weight | 0.1kg |
| Number of Leads | 4 |
| Connection | Bipolar |
| Step Angle | 1.8° |
| Maximum Temperature | 80°C maximum |
| Ambient Temperature | -20°C to 50°C |
| Storage Temperature | -20°C to 100°C |
| Humidity Range | 85% or less, non-condensing |
| Magnet Wire Insulation | Class B 130°C |
| Insulation Resistance | 100M Ohm at 500 VDC |
| Dielectric Strength | 500 VDC for 1 min |
| Model | Motor Length | Current | Holding Torque |
|---|---|---|---|
| P28SHD4611 | 9.5mm | 0.5A | 16mN.m |
| P28SHD4701 | 10.6mm | 0.5A | 20mN.m |
| P28SHD4750 | 13-15mm | 0.5A | 25mN.m |
| P28SHD4950 | 17.9mm | 0.5A | 35mN.m |
If our standard motor cannot meet your needs, we can customize the motor according to your requirements. Customized content includes but is not limited to special shafts, winding parameters, installation dimensions, lead wires with special requirements, connectors, and more.
Please click the "Get a quote" button below to tell us your requirements.