|
|
| Brand Name: | Casun |
| Model Number: | 42SHD0404-27G |
| MOQ: | 1PC |
| Price: | $26.46-$29.46 |
| Payment Terms: | D/A, T/T, L/C, D/P |
| Supply Ability: | 40000+PCS+Month |
| Parameter | Specification |
|---|---|
| Step Angle | 1.8° |
| Frame Size | 42 mm |
| Number of Phase | 2 Phase |
| Rated Current | 1.5 A |
| Holding Torque | 5.4 N.m |
| Resistance | 2.0 Ω |
| Inductance | 2.8 mH |
| Rotor Inertia | 72 g·cm² |
| Motor Weight | 0.85 kg |
| Gear Reduction Ratio | 1:27 |
| Connection | Bipolar |
| Maximum Temperature | 80°C maximum |
| Ambient Temperature | -20°C to 50°C |
| Storage Temperature | -20°C to 100°C |
| Humidity Range | 85% or less, non-condensing |
| Magnet Wire Insulation | Class B 130°C |
| Insulation Resistance | 100M Ω at 500 VDC |
| Dielectric Strength | 500 VDC for 1 minute |
| Housing Material | Metal |
| Bearing at Output | Ball Bearings |
| Max. Radial Load (12mm from flange) | ≤80N |
| Max. Shaft Axial Load | ≤30N |
| Radial Play of Shaft (near to Flange) | ≤0.06mm |
| Axial Play of Shaft | ≤0.3mm |
| Backlash at No-load | 1.5° |
| Motor Length | Length of Gearbox | Ratio | Efficiency |
|---|---|---|---|
| 34 mm | 27.2 mm | 3.71 | 90% |
| 40 mm | 5.18 | 90% | |
| 48 mm | 35 mm | 13.76 | 80% |
| 60 mm | 19.2 | 80% | |
| 26.8 | 80% | ||
| 42.7 mm | 51 | 70% | |
| 71 | 70% | ||
| 99.5 | 70% | ||
| 139 | 70% |