|
|
| Brand Name: | Casun |
| Model Number: | 57SHD0408-160NT |
| MOQ: | 1PC |
| Price: | $9.68-$14 |
| Payment Terms: | D/A, T/T, L/C, D/P |
| Supply Ability: | 40000+PCS+Month |
The screw drive structure of the 57 screw stepper motor can stabilize motor motion, reduce the probability of motor vibration and resonance, and improve the stability of the control system. Use with a microstepping driver to reduce vibration and achieve higher step resolution.
| Step Angle | 1.8° |
| Frame Size | 57 mm |
| Number of Phase | 2 Phase |
| Rated Current | 2.8 A |
| Holding Torque | 1000 mN.m |
| Resistance | 1.2 ohm |
| Inductance | 4.2 mH |
| Rotor Inertia | 260 g-cm² |
| Motor Weight | 0.8 kg |
| Number of Leads | 4 |
| Connection | Bipolar |
| Step Angle | 1.8° |
| Maximum Temperature | 80°C maximum |
| Ambient Temperature | -20°C to 50°C |
| Storage Temperature | -20°C to 100°C |
| Humidity Range | 85% or less, non-condensing |
| Magnet Wire Insulation | Class B 130 deg C |
| Insulation Resistance | 100M Ohm at 500 VDC |
| Dielectric Strength | 500 VDC for 1 min |
| Shaft Radial Play | 0.02Max. (450g-load) |
| Shaft Axial Play | 0.08Max. (450g-load) |
| Max. Radial Force | 28N (20mm from the flange) |
| Max. Axial Force | 10N |
| Body Length | Diameter of Screw | Pitch | Length of Screw |
|---|---|---|---|
| 41mm, 54mm, 76mm, 83mm, 100mm | 8 | 1 | 20 ~ 1000mm |
| 2 | 1.5875 | ||
| 4 | 3.175 | ||
| 8 | 25.4 | ||
| 9.53 | 10 | ||
| 10 | 2, 4, 10, 20 | ||
| 12 | 4, 15 | ||
| 15 | 4, 8 |
If our standard motor cannot meet your needs, we can customize the motor according to your requirements. Customized content includes but is not limited to special shafts, winding parameters, installation dimensions, lead wires with special requirements, connectors, etc.
Please click the "Get a quote" button below to tell us your requirements.
Get a Quote