|
|
| Brand Name: | Casun |
| Model Number: | 57SHD4429-120NT |
| MOQ: | 1PC |
| Price: | $9.68-$14 |
| Payment Terms: | D/A, T/T, L/C, D/P |
| Supply Ability: | 40000+PCS+Month |
57×57mm 3A Casun Linear Nema 23 Stepper Motor with 4-Lead Screw Captive Stepper Motor
57×57×54mm NEMA 23 Captive Stepper Motor 3A 1.26N.m with CE certification. The 57mm Hybrid Stepper Motor Series offers powerful holding torque in a variety of sizes. Use with a microstepping driver to reduce vibration and achieve higher step resolution. Choose a baseline version or request your own customized configuration.
| Step Angle | 1.8° |
| Frame Size | 57 mm |
| Number of Phase | 2 Phase |
| Rated Current | 3 A |
| Holding Torque | 1260 mN.m |
| Resistance | 1.1 ohm |
| Inductance | 3 mH |
| Rotor Inertia | 260 g-cm² |
| Motor Weight | 0.75 kg |
| Number of Leads | 4 |
| Connection | Bipolar |
| Step Angle | 1.8° |
| Maximum Temperature | 80°C maximum |
| Ambient Temperature | -20°C to 50°C |
| Storage Temperature | -20°C to 100°C |
| Humidity Range | 85% or less, non-condensing |
| Magnet Wire Insulation | Class B 130°C |
| Insulation Resistance | 100M Ohm at 500 VDC |
| Dielectric Strength | 500 VDC for 1 min |
| Shaft Radial Play | 0.02Max. (450g-load) |
| Shaft Axial Play | 0.08Max. (450g-load) |
| Max. Radial Force | 28N (20mm from the flange) |
| Max. Axial Force | 10N |
| Body Length | Diameter of Screw | Pitch | Length of Screw |
|---|---|---|---|
| 41mm, 54mm, 76mm, 83mm, 100mm | 8mm | 1mm | 20-1000mm |
| 2mm, 4mm, 8mm, 9.53mm | 1.5875mm, 3.175mm, 25.4mm | ||
| 10mm | 2mm, 4mm, 10mm, 20mm | ||
| 12mm | 4mm | ||
| 15mm | 4mm, 8mm |
If our standard motor cannot meet your needs, we can customize the motor according to your requirements. Customized content includes but is not limited to special shafts, winding parameters, installation dimensions, lead wires with special requirements, connectors, and more.