|
|
| Brand Name: | Casun |
| Model Number: | P35SHD4112-250NKH |
| MOQ: | 1PC |
| Price: | $5.94-$14.8 |
| Payment Terms: | D/A, T/T, L/C, D/P |
| Supply Ability: | 40000+PCS+Month |
NEMA14 captive stepper motor with lead screw featuring 0.2kg holding torque (TR8×8) designed specifically for medical equipment applications.
This 2-phase stepper motor with captive lead screw provides precise linear motion control, making it ideal for medical pumps, precision positioning systems, and other applications requiring controlled linear movement.
| Step Angle | 1.8° |
| Frame Size | 35mm |
| Number of Phase | 2 Phase |
| Rated Current | 0.4Amp |
| Holding Torque | 200mN.m |
| Resistance | 200ohm |
| Inductance | 20mH |
| Rotor Inertia | 14g-cm² |
| Motor Weight | 0.2kg |
| Lead Screw | TR8×8 |
| Connection | Bipolar |
| Step Angle | 1.8° |
| Maximum Temperature | 80°C maximum |
| Ambient Temperature | -20°C to 50°C |
| Storage Temperature | -20°C to 100°C |
| Humidity Range | 85% or less, non-condensing |
| Magnet Wire Insulation | Class B 130°C |
| Insulation Resistance | 100M Ohm at 500 VDC |
| Dielectric Strength | 500 VDC for 1 min |
| Shaft Radial Play | 0.02Max. (450g-load) |
| Shaft Axial Play | 0.08Max. (450g-load) |
| Max. Radial Force | 28N (20mm from the flange) |
| Max. Axial Force | 10N |
| Model | Holding Torque | Step Angle | Motor Length | Type of Shaft | Rated Current |
|---|---|---|---|---|---|
| 42SHD4950 | 0.13N.m | 1.8° | 20mm | D Shaft-20mm | 1.0A |
| 42SHD4003 | 0.26N.m | 1.8° | 34mm | D Shaft-20mm | 0.4A |
| 42SHD0261 | 0.45N.m | 1.8° | 40mm | D Shaft-20mm | 1.68A |
| 42SHD4425 | 0.59N.m | 1.8° | 48mm | D Shaft-24mm | 2.0A |
| 42SHD4813 | 0.8N.m | 1.8° | 60mm | D Shaft-24mm | 2.1A |
If our standard motor cannot meet your needs, we can customize the motor according to your requirements.
Customized content includes but is not limited to special shafts, winding parameters, installation dimensions, lead wires with special requirements, connectors, and more.