|
|
| Brand Name: | Casun |
| Model Number: | B20SHD4353-C9P |
| MOQ: | 1PC |
| Price: | $22.94 - 32.94 |
| Payment Terms: | D/A, T/T, L/C, D/P |
| Supply Ability: | 40000+PCS+Month |
A micro stepper motor with lead screw linear actuator designed for beauty equipment applications. This compact actuator provides precise and controlled linear motion by converting rotary motion into linear movement through the lead screw mechanism.
Load Capacity: 0.5kg - Maximum weight the actuator can effectively move or hold
Speed: 600pps (pulses per second) - Maximum pulse rate for motor rotation
Motor Type: NEMA 8 Stepper Motor - Compact frame size with standardized mounting dimensions
| Parameter | Specification |
|---|---|
| Step Angle | 1.8° |
| Frame Size | 20mm |
| Number of Phase | 2 Phase |
| Rated Current | 0.24Amp |
| Holding Torque | 0.5kg at 600pps |
| Resistance | 11.5ohm |
| Inductance | 3.50mH |
| Rotor Inertia | 6g-cm² |
| Motor Weight | 0.2kg |
| Lead | 35mm |
| Connection | Bipolar |
| Parameter | Specification |
|---|---|
| Step Angle | 1.8° |
| Maximum Temperature | 80°C maximum |
| Ambient Temperature | -20°C to 50°C |
| Storage Temperature | -20°C to 100°C |
| Humidity Range | 85% or less, non-condensing |
| Magnet Wire Insulation | Class B 130°C |
| Insulation Resistance | 100M Ohm at 500 VDC |
| Dielectric Strength | 500 VDC for 1 min |
| Shaft Radial Play | 0.02Max. (450g-load) |
| Shaft Axial Play | 0.08Max. (450g-load) |
| Max. Radial Force | 28N (20mm from the flange) |
| Max. Axial Force | 10N |
| Model | Holding Torque | Step Angle | Motor Length | Type of Shaft | Rated Current |
|---|---|---|---|---|---|
| 42SHD4950 | 0.13N.m | 1.8° | 20mm | D Shaft-20mm | 1.0A |
| 42SHD4003 | 0.26N.m | 1.8° | 34mm | D Shaft-20mm | 0.4A |
| 42SHD0261 | 0.45N.m | 1.8° | 40mm | D Shaft-20mm | 1.68A |
| 42SHD4425 | 0.59N.m | 1.8° | 48mm | D Shaft-24mm | 2.0A |
| 42SHD4813 | 0.8N.m | 1.8° | 60mm | D Shaft-24mm | 2.1A |
If our standard motor cannot meet your needs, we can customize the motor according to your requirements. Customized content includes but is not limited to special shafts, winding parameters, installation dimensions, lead wires with special requirements, connectors, etc.