|
|
| Brand Name: | Casun |
| Model Number: | 57BL56R30-2418-30K |
| MOQ: | 1PC |
| Price: | $18-$28 |
| Payment Terms: | D/A, T/T, L/C, D/P |
| Supply Ability: | 40000+PCS+Month |
DC Electric Motors Nema23 Brushless Motor 1900rpm 0.16N.M 30w For Fan
Type: BLDC (Brushless DC)
BLDC motors are electric motors that use a permanent magnet rotor and electronically commutated stator winding to generate motion. They offer advantages such as higher efficiency, longer lifespan, and better controllability compared to brushed DC motors.
NEMA23: NEMA (National Electrical Manufacturers Association) is a standard rating for motor frame sizes. NEMA23 refers to a specific motor size with a faceplate dimension of approximately 2.3 inches by 2.3 inches.
| Frame Size | 57 mm |
|---|---|
| Rated Current | 2A |
| Max Torque | 0.16N.m |
| Resistance | 1900rpm |
| Inductance | 1800rpm |
| Rated Power | 30 W |
| Rated Voltage | 7.4 V |
| Number of Poles | 4 |
| Insulation Class | Class B |
If our standard motor cannot meet your needs, we can customize the motor according to your specific requirements.
Please click the "Get a quote" button below to tell us your requirements.