|
|
| Brand Name: | Casun |
| Model Number: | 42SHD4602-20Q |
| MOQ: | 1PC |
| Price: | $15.54-$30.94 |
| Payment Terms: | D/A, T/T, L/C, D/P |
| Supply Ability: | 40000+PCS+Month |
0.9 degree Casun Closed Loop Stepper Motor 440mN.M 42x48mm Stepper Motor with Nema 17 Stepper Motor Controller.
This Nema17 Closed Loop Stepper Motor provides precise positioning and control with a 0.9-degree step angle, allowing for more accurate positioning compared to motors with larger step angles. The holding torque of 440mN.m ensures reliable performance without losing steps.
| Specification | Value |
|---|---|
| Step Angle | 1.8° |
| Frame Size | 42 mm |
| Number of Phase | 2 Phase |
| Rated Current | 1.68Amp |
| Holding Torque | 440mN.m |
| Resistance | 1.65Ω |
| Inductance | 4.8mH |
| Rotor Inertia | 72g-cm² |
| Motor Weight | 0.38 kg |
| Encoder Pulse | 400PPR |
| Connection | Bipolar |
| Parameter | Specification |
|---|---|
| Step Angle | 1.8° |
| Maximum Temperature | 80°C maximum |
| Ambient Temperature | -20°C to 50°C |
| Storage Temperature | -20°C to 100°C |
| Humidity Range | 85% or less, non-condensing |
| Magnet Wire Insulation | Class B 130°C |
| Insulation Resistance | 100M Ohm at 500 VDC |
| Dielectric Strength | 500 VDC for 1 min |
| Parameter | Specification |
|---|---|
| Voltage | 5V |
| Output | A + A - B + B - |
| Customization | Available |
| Model | Holding Torque | Step Angle | Length | Type of Shaft | Rated Current |
|---|---|---|---|---|---|
| 42SHD4950 | 0.13N.m | 1.8° | 20mm | D Shaft-20mm | 1.0A |
| 42SHD4003 | 0.26N.m | 1.8° | 34mm | D Shaft-20mm | 0.4A |
| 42SHD0261 | 0.45N.m | 1.8° | 40mm | D Shaft-20mm | 1.68A |
| 42SHD4425 | 0.59N.m | 1.8° | 48mm | D Shaft-24mm | 2.0A |
| 42SHD4813 | 0.8N.m | 1.8° | 60mm | D Shaft-24mm | 2.1A |