|
|
| Brand Name: | Casun |
| Model Number: | P28SHD4750-2AL2 |
| MOQ: | 1PC |
| Price: | $12.3-$13.8 |
| Payment Terms: | D/A, T/T, L/C, D/P |
| Supply Ability: | 40000+PCS+Month |
Flat stepper motors feature a lightweight design that reduces equipment weight and creates a more compact overall structure. These motors are engineered for high-precision positioning applications in semiconductor manufacturing, optical instruments, and medical equipment.
| Step Angle | 1.8° |
| Frame Size | 28mm |
| Number of Phase | 2 Phase |
| Rated Current | 0.5A |
| Holding Torque | 25 mN.m |
| Resistance | 3.1 Ω |
| Inductance | 0.95mH |
| Rotor Inertia | 2 g-cm² |
| Motor Weight | 40g |
| Number of Leads | 4 |
| Connection | Bipolar |
| Step Angle | 1.8° |
| Maximum Temperature | 80°C maximum |
| Ambient Temperature | -20°C to 50°C |
| Storage Temperature | -20°C to 100°C |
| Humidity Range | 85% or less, non-condensing |
| Magnet Wire Insulation | Class B 130°C |
| Insulation Resistance | 100M Ω at 500 VDC |
| Dielectric Strength | 500 VDC for 1 min |
| Model | Motor Length | Current | Holding Torque |
|---|---|---|---|
| P28SHD4611 | 9.5mm | 0.5A | 16mN.m |
| P28SHD4701 | 10.6mm | 0.5A | 20mN.m |
| P28SHD4750 | 13-15mm | 0.5A | 25mN.m |
| P28SHD4950 | 17.9mm | 0.5A | 35mN.m |
If our standard motor models don't meet your specific requirements, we can customize motors to your exact specifications. Customization options include special shafts, winding parameters, installation dimensions, specialized lead wires, connectors, and more.