【42SHD0008】Nema 17 Four-Phase 1.8° Stepper Motor 34mm Body 0.3A for Surveillance Camera
Brand Name: Casun
Model Number: 42SHD0008-24
MOQ: 1PC
Payment Terms: D/A, T/T, L/C, D/P
Supply Ability: 40000+PCS+Month
Detail Information
Place of Origin:
CHINA
Certification:
CE,ROSH,ISO
Step Angel:
1.8°
Holding Torque:
160mN.m
Current:
0.3A
Motor Length:
34mm
Shaft:
Round Shaft 24mm Length
Customized:
The Motor Can Be Designed &manufactured With Customized Request.
Packaging Details:
Carton:36x29x14cm
Highlight:
34mm Body Nema 17 Stepper Motor
0.3A Nema 17 Stepper Motor
Surveillance Camera Nema 17 Stepper Motor
Product Description
The 42mm Hybrid Stepper Motor Series offers powerful holding torque in a variety of sizes. Use with a microstepping driver to reduce vibration and achieve higher step resolution. Choose a baseline version or request your own customized configuration.
Key Features
  • Bipolar or unipolar versions available
  • Hybrid stepper construction
  • Available in single or double shaft versions
  • CE and RoHS approved
  • Customizations on request
Product Visuals
【42SHD0008】Nema 17 Four-Phase 1.8° Stepper Motor 34mm Body 0.3A for Surveillance Camera 0 【42SHD0008】Nema 17 Four-Phase 1.8° Stepper Motor 34mm Body 0.3A for Surveillance Camera 1
Motor Specifications
Parameter Value
Step Angle 1.8°
Frame Size 42 mm
Number of Phase 4 Phase
Rated Current 0.3 A
Holding Torque 160 mN.m
Resistance 40 ohm
Inductance 22 mH
Rotor Inertia 38 g-cm²
Motor Weight 0.2 kg
Number of Leads 6
Connection Bipolar
Operating Specifications
Step Angle 1.8°
Maximum Temperature 80°C maximum
Ambient Temperature -20°C to 50°C
Storage Temperature -20°C to 100°C
Humidity Range 85% or less, non-condensing
Magnet Wire Insulation Class B 130°C
Insulation Resistance 100M Ohm at 500 VDC
Dielectric Strength 500 VDC for 1 min