|
|
| Brand Name: | Casun |
| Model Number: | 42SHD4248-22B |
| MOQ: | 1PC |
| Price: | $3.14-$5 |
| Payment Terms: | D/A, T/T, L/C, D/P |
| Supply Ability: | 40000+PCS+Month |
NEMA 17 stepper motors typically have lower costs, making them highly attractive in cost-sensitive applications. Used in textile machinery to control the tension of yarns, feed of fabrics, and positioning of scissors.
| Step Angle | 1.8° |
| Frame Size | 40 mm |
| Number of Phase | 2 Phase |
| Rated Current | 1.5 A |
| Holding Torque | 450 mN.m |
| Resistance | 2.0 ohm |
| Inductance | 3.8 mH |
| Rotor Inertia | 57 g-cm² |
| Motor Weight | 0.3 kg |
| Number of Leads | 4 |
| Connection | Bipolar |
| Step Angle | 1.8° |
| Maximum Temperature | 80°C maximum |
| Ambient Temperature | -20°C to 50°C |
| Storage Temperature | -20°C to 100°C |
| Humidity Range | 85% or less, non-condensing |
| Magnet Wire Insulation | Class B 130°C |
| Insulation Resistance | 100M Ohm at 500 VDC |
| Dielectric Strength | 500 VDC for 1 min |
| Model | Holding Torque | Step Angle | Motor Length | Type of Shaft | Rated Current |
|---|---|---|---|---|---|
| 42SHD4950 | 0.13N.m | 1.8° | 20mm | D Shaft-20mm | 1.0A |
| 42SHD4003 | 0.26N.m | 1.8° | 34mm | D Shaft-20mm | 0.4A |
| 42SHD0261 | 0.45N.m | 1.8° | 40mm | D Shaft-20mm | 1.68A |
| 42SHD4425 | 0.59N.m | 1.8° | 48mm | D Shaft-24mm | 2.0A |
| 42SHD4813 | 0.8N.m | 1.8° | 60mm | D Shaft-24mm | 2.1A |
If our standard motor cannot meet your needs, we can customize the motor according to your requirements.
Customized content includes but is not limited to special shafts, winding parameters, installation dimensions, lead wires with special requirements, connectors, etc.
Please click the "Get a quote" button below to tell us your requirements.