|
|
| Brand Name: | Casun |
| Model Number: | 57SHD4812-10PLH |
| MOQ: | 1PC |
| Price: | $26.46-$29.46 |
| Payment Terms: | D/A, T/T, L/C, D/P |
| Supply Ability: | 40000+PCS+Month |
NEMA 17/23 high-quality geared stepper motor with gear reduction, available in 42mm and 57mm frame sizes. The 42mm Hybrid Stepper Motor Series offers powerful holding torque in various sizes. Use with a microstepping driver to reduce vibration and achieve higher step resolution.
| Parameter | Value |
|---|---|
| Step Angle | 1.8° |
| Frame Size | 57mm |
| Number of Phase | 2 Phase |
| Rated Current | 2.8A |
| Holding Torque | 2000 mN.m |
| Resistance | 1.2 Ω |
| Inductance | 3.6 mH |
| Rotor Inertia | 460 g·cm² |
| Motor Weight | 1.3 kg |
| Gear Reduction Ratio | 10:1 |
| Connection | Bipolar |
| Step Angle | 1.8° |
| Maximum Temperature | 80°C maximum |
| Ambient Temperature | -20°C to 50°C |
| Storage Temperature | -20°C to 100°C |
| Humidity Range | 85% or less, non-condensing |
| Magnet Wire Insulation | Class B 130°C |
| Insulation Resistance | 100M Ω at 500 VDC |
| Dielectric Strength | 500 VDC for 1 min |
| Housing Material | Metal |
| Bearing at Output | Ball Bearings |
| Max. Radial Load (12mm from flange) | ≤80N |
| Max. Shaft Axial Load | ≤30N |
| Radial Play of Shaft (near to Flange) | ≤0.06mm |
| Axial Play of Shaft | ≤0.3mm |
| Backlash at No-load | 1.5° |
| Motor Length | Length of Gearbox | Ratio | Efficiency |
|---|---|---|---|
| 34 mm | 27.2 mm | 3.71 | 90% |
| 40 mm | 5.18 | ||
| 48 mm | 35 mm | ||
| 60 mm | 13.76 | ||
| 19.2 | 26.8 | 42.7 mm | 51 |
| 71 | 99.5 | 139 | 70% |
If our standard motor cannot meet your needs, we can customize the motor according to your requirements. Customized content includes but is not limited to special shafts, winding parameters, installation dimensions, lead wires with special requirements, connectors, etc.
Please click the "Get a quote" button below to tell us your requirements.
Get a Quote