42SHD4261 1.68A NEMA 17 Stepper Motor 40mm body Micro Motor 450mN.m for Home Intelligence
Brand Name: Casun
Model Number: 42SHD4261-20
MOQ: 1PC
Payment Terms: D/A, T/T, L/C, D/P
Supply Ability: 40000+PCS+Month
Detail Information
Place of Origin:
CHINA
Certification:
CE,ROSH,ISO
Step Angel:
1.8°
Holding Torque:
450mN.m
Current:
1.68A
Motor Length:
40mm
Shaft:
Round Shaft 20mm Length
Customized:
The Motor Can Be Designed &manufactured With Customized Request.
Packaging Details:
Carton:36x29x14cm
Highlight:
450mN.m NEMA 17 Stepper Motor
1.68A NEMA 17 Stepper Motor
40mm body NEMA 17 Stepper Motor
Product Description
The 42mm Hybrid Stepper Motor Series offers powerful holding torque in a variety of sizes. Use with a microstepping driver to reduce vibration and achieve higher step resolution. Choose a baseline version or request your own customized configuration.
Features
  • Custom services available
  • Contract manufacturing accepted
  • Available in single or double shaft versions
  • Professional drivetrain solution specialist
  • Established in China for 12 years with over 800 customers served
Appearance
42SHD4261 1.68A NEMA 17 Stepper Motor 40mm body Micro Motor 450mN.m for Home Intelligence 0
Dimensions
42SHD4261 1.68A NEMA 17 Stepper Motor 40mm body Micro Motor 450mN.m for Home Intelligence 1
Motor Specifications
Step Angle 1.8°
Frame Size 40 mm
Number of Phase 2 Phase
Rated Current 1.68 A
Holding Torque 450 mN.m
Resistance 2.0 ohm
Inductance 4.4 mH
Rotor Inertia 57 g-cm²
Motor Weight 0.3 kg
Number of Leads 4
Connection Bipolar
Operating Specifications
Step Angle 1.8°
Maximum Temperature 80°C maximum
Ambient Temperature -20°C to 50°C
Storage Temperature -20°C to 100°C
Humidity Range 85% or less, non-condensing
Magnet Wire Insulation Class B 130°C
Insulation Resistance 100M Ohm at 500 VDC
Dielectric Strength 500 VDC for 1 min