|
|
| Brand Name: | Casun |
| Model Number: | 42SHD0438-30B |
| MOQ: | 1PC |
| Price: | $3.14-$5 |
| Payment Terms: | D/A, T/T, L/C, D/P |
| Supply Ability: | 40000+PCS+Month |
The 42mm Hybrid Stepper Motor Series has a relatively high torque output and can maintain a high speed. Its shaft can withstand high loads and is suitable for various applications such as printing machinery, automation equipment, and robots.
| Step Angle | 1.8° |
| Frame Size | 42 mm |
| Number of Phase | 2 Phase |
| Rated Current | 1.68 A |
| Holding Torque | 540 mN.m |
| Resistance | 1.65 ohm |
| Inductance | 2.8 mH |
| Rotor Inertia | 72 g-cm² |
| Motor Weight | 0.38 kg |
| Number of Leads | 4 |
| Connection | Bipolar |
| Model | Holding Torque | Step Angle | Motor Length | Type of Shaft | Rated Current |
|---|---|---|---|---|---|
| 42SHD4950 | 0.13N.m | 1.8° | 20mm | D Shaft-20mm | 1.0A |
| 42SHD4003 | 0.26N.m | 1.8° | 34mm | D Shaft-20mm | 0.4A |
| 42SHD0261 | 0.45N.m | 1.8° | 40mm | D Shaft-20mm | 1.68A |
| 42SHD4425 | 0.59N.m | 1.8° | 48mm | D Shaft-24mm | 2.0A |
| 42SHD4813 | 0.8N.m | 1.8° | 60mm | D Shaft-24mm | 2.1A |
If our standard motor cannot meet your needs, we can customize the motor according to your requirements. Customized content includes but is not limited to special shafts, winding parameters, installation dimensions, lead wires with special requirements, connectors, etc.
Please click the "Get a quote" button below to tell us your requirements.