|
|
| Brand Name: | Casun |
| Model Number: | 42SHD0828-24B |
| MOQ: | 1PC |
| Price: | $3.14-$5 |
| Payment Terms: | D/A, T/T, L/C, D/P |
| Supply Ability: | 40000+PCS+Month |
Among various analytical instruments in the laboratory, the NEMA 17 stepper motor is used to move sample trays, adjust lens focal length, and other precision applications. NEMA 17 stepper motors typically offer excellent value with lower costs.
| Step Angle | 1.8° |
| Frame Size | 42 mm |
| Number of Phase | 2 Phase |
| Rated Current | 1.7 A |
| Holding Torque | 650 mN.m |
| Resistance | 1.5 ohm |
| Inductance | 2.8 mH |
| Rotor Inertia | 102 g-cm² |
| Motor Weight | 0.48 kg |
| Number of Leads | 4 |
| Connection | Bipolar |
Step Angle: 1.8°
Maximum Temperature: 80°C maximum
Ambient Temperature: -20°C to 50°C
Storage Temperature: -20°C to 100°C
Humidity Range: 85% or less, non-condensing
Magnet Wire Insulation: Class B 130°C
Insulation Resistance: 100M Ohm at 500 VDC
Dielectric Strength: 500 VDC for 1 min
| Model | Holding Torque | Step Angle | Motor Length | Type of Shaft | Rated Current |
|---|---|---|---|---|---|
| 42SHD4950 | 0.13N.m | 1.8° | 20mm | D Shaft-20mm | 1.0A |
| 42SHD4003 | 0.26N.m | 1.8° | 34mm | D Shaft-20mm | 0.4A |
| 42SHD0261 | 0.45N.m | 1.8° | 40mm | D Shaft-20mm | 1.68A |
| 42SHD4425 | 0.59N.m | 1.8° | 48mm | D Shaft-24mm | 2.0A |
| 42SHD4813 | 0.8N.m | 1.8° | 60mm | D Shaft-24mm | 2.1A |
If our standard motor cannot meet your needs, we can customize the motor according to your requirements. Customized content includes but is not limited to special shafts, winding parameters, installation dimensions, lead wires with special requirements, connectors, and more.
Please click the button below to tell us your requirements and get a customized quote.