|
|
| Brand Name: | Casun |
| Model Number: | P35SHD4118-19G |
| MOQ: | 1PC |
| Price: | $18.9-$24 |
| Payment Terms: | D/A, T/T, L/C, D/P |
| Supply Ability: | 40000+PCS+Month |
The NEMA 14 1A Geared Stepper Motor with 6.8V and 180 mN.m torque features a high-efficiency planetary gearbox reducer with a 19:1 gear reduction ratio. This 14HS13-0804S-PG19 NEMA 14 stepper motor offers powerful holding torque in a compact 42mm hybrid stepper motor design.
Use with a microstepping driver to reduce vibration and achieve higher step resolution. Choose from baseline versions or request customized configurations to meet your specific requirements.
| Step Angle | 1.8° |
| Frame Size | 35 mm |
| Number of Phase | 2 Phase |
| Rated Current | 1.0 A |
| Holding Torque | 180 mN.m |
| Resistance | 6.8 ohm |
| Inductance | 10 mH |
| Rotor Inertia | 180 g-cm² |
| Motor Weight | 0.4 kg |
| Gear Reduction Ratio | 19.2:1 |
| Connection | Bipolar |
| Step Angle | 1.8° |
| Maximum Temperature | 80°C maximum |
| Ambient Temperature | -20°C to 50°C |
| Storage Temperature | -20°C to 100°C |
| Humidity Range | 85% or less, non-condensing |
| Magnet Wire Insulation | Class B 130°C |
| Insulation Resistance | 100M Ohm at 500 VDC |
| Dielectric Strength | 500 VDC for 1 min |
| Housing Material | Metal |
| Bearing at Output | Ball Bearings |
| Max. Radial Load (12mm from flange) | ≤80N |
| Max. Shaft Axial Load | ≤30N |
| Radial Play of Shaft (near to Flange) | ≤0.06m |
| Axial Play of Shaft | ≤0.3mm |
| Backlash at No-load | ≤1.5° |
| Motor Length | Length of Gearbox | Ratio | Efficiency |
|---|---|---|---|
| 26 mm | |||
| 34 mm | |||
| 40 mm | 29.1 mm | 3.71 | 90% |
| 36.8 mm | 13.76 | 80% | |
| 44.6 mm | 51 | 70% | |
| 71 | |||
| 99.5 | |||
| 139 |
Customization Available: If our standard motor cannot meet your needs, we can customize the motor according to your requirements. Customized content includes but is not limited to special shafts, winding parameters, installation dimensions, lead wires with special requirements, connectors, etc.