|
|
| Brand Name: | Casun |
| Model Number: | 28SHD4501-K1 |
| MOQ: | 1PC |
| Price: | $4.14-$6.98 |
| Payment Terms: | D/A, T/T, L/C, D/P |
| Supply Ability: | 40000+PCS+Month |
2 Phase 1.8 Degree Hollow Shaft NEMA 11 Micro Stepper Motor for Medical Machine Robot Camera
The 28mm Hybrid Stepper Motor Series offers powerful holding torque in a variety of sizes. Use with a microstepping driver to reduce vibration and achieve higher step resolution. Choose a baseline version or request your own customized configuration.
| Step Angle | 1.8° |
| Frame Size | 28 mm |
| Number of Phase | 2 Phase |
| Rated Current | 0.67 A |
| Holding Torque | 120 mN.m |
| Resistance | 9.5 ohm |
| Inductance | 6.8 mH |
| Rotor Inertia | 18 g-cm² |
| Motor Weight | 0.2 kg |
| Number of Leads | 4 |
| Connection | Bipolar |
Download torque curve data and performance graphs for detailed analysis.
If our standard motor cannot meet your needs, we can customize the motor according to your requirements.
Customized content includes but is not limited to special shafts, winding parameters, installation dimensions, lead wires with special requirements, connectors, etc.
Please click the "Get a quote" button below to tell us your requirements.