|
|
| Brand Name: | Casun |
| Model Number: | 28SHD4301-19G |
| MOQ: | 1PC |
| Price: | $24-$35 |
| Payment Terms: | D/A, T/T, L/C, D/P |
| Supply Ability: | 40000+PCS+Month |
CASUN planetary gearbox with 28×28×40.5mm NEMA 11 geared stepper motor. This micro geared stepper motor features a planetary gearbox and is designed for open-source robotics applications.
The 28mm Hybrid Stepper Motor Series provides strong holding torque in a compact size. For reduced vibration and higher step resolution, use with a microstepping driver. Available in standard versions or custom configurations.
| Step Angle | 1.8° |
| Frame Size | 28 mm |
| Number of Phase | 2 Phase |
| Rated Current | 0.95 A |
| Holding Torque | 100 mN.m |
| Resistance | 3.8 Ω |
| Inductance | 2 mH |
| Rotor Inertia | 12 g·cm² |
| Motor Weight | 0.25 kg |
| Gear Reduction Ratio | 19:1 |
| Connection | Bipolar |
| Step Angle | 1.8° |
| Maximum Temperature | 80°C maximum |
| Ambient Temperature | -20°C to 50°C |
| Storage Temperature | -20°C to 100°C |
| Humidity Range | 85% or less, non-condensing |
| Magnet Wire Insulation | Class B 130°C |
| Insulation Resistance | 100M Ω at 500 VDC |
| Dielectric Strength | 500 VDC for 1 min |
| Housing Material | Metal |
| Bearing at Output | Ball Bearings |
| Max. Radial Load (12mm from flange) | ≤80N |
| Max. Shaft Axial Load | ≤30N |
| Radial Play of Shaft (near to Flange) | ≤0.06mm |
| Axial Play of Shaft | ≤0.3mm |
| Backlash at No-load | 1.5° |
| Motor Length | Length of Gearbox | Ratio | Efficiency |
|---|---|---|---|
| 34 mm | 27.2 mm | 3.71 | 90% |
| 40 mm | 5.18 | 80% | |
| 48 mm | 13.76 | ||
| 60 mm | 19.2 | ||
| 35 mm | 42.7 mm | 26.8 | 70% |
| 51 | |||
| 71 | |||
| 99.5 | |||
| 139 |
If our standard motor doesn't meet your requirements, we can customize the motor to your specifications. Customizations include special shafts, winding parameters, installation measurements, lead wires with unique specifications, connections, and more.
Get a Quote