|
|
| Brand Name: | Casun |
| Model Number: | 42SHD4229-27G |
| MOQ: | 1PC |
| Price: | $23.3-$26.3 |
| Payment Terms: | D/A, T/T, L/C, D/P |
| Supply Ability: | 40000+PCS+Month |
NEMA 17 Gearbox Stepper Motor with 27:1 ratio designed for robotic applications. This motor provides precise control over rotation direction, speed, and position to achieve complex motion trajectories. The combination of stepper motor and reducer ensures high-precision motion control capabilities.
| Parameter | Value |
|---|---|
| Step Angle | 1.8° |
| Frame Size | 42 mm |
| Number of Phase | 2 Phase |
| Rated Current | 1.68 A |
| Holding Torque | 390 mN.m |
| Resistance | 1.8 ohm |
| Inductance | 3.2 mH |
| Rotor Inertia | 57 g-cm² |
| Motor Weight | 0.65 kg |
| Gear Reduction Ratio | 26.8:1 |
| Connection | Bipolar |
| Parameter | Specification |
|---|---|
| Step Angle | 1.8° |
| Maximum Temperature | 80°C maximum |
| Ambient Temperature | -20°C to 50°C |
| Storage Temperature | -20°C to 100°C |
| Humidity Range | 85% or less, non-condensing |
| Magnet Wire Insulation | Class B 130°C |
| Insulation Resistance | 100M Ohm at 500 VDC |
| Dielectric Strength | 500 VDC for 1 min |
| Parameter | Specification |
|---|---|
| Housing Material | Metal |
| Bearing at Output | Ball Bearings |
| Max. Radial Load (12mm from flange) | ≤80N |
| Max. Shaft Axial Load | ≤30N |
| Radial Play of Shaft (near to Flange) | ≤0.06mm |
| Axial Play of Shaft | ≤0.3mm |
| Backlash at No-load | 1.5° |
| Motor Length | Length of Gearbox | Ratio | Efficiency |
|---|---|---|---|
| 34 mm | 27.2 mm | 3.71 | 90% |
| 40 mm | 5.18 | 90% | |
| 48 mm | 13.76 | 80% | |
| 60 mm | 19.2 | 80% | |
| 35 mm | 42.7 mm | 26.8 | 70% |
| 42.7 | 70% | ||
| 51 | 70% | ||
| 71 | 70% | ||
| 99.5 | 70% | ||
| 139 | 70% |
If our standard motor cannot meet your requirements, we can customize the motor according to your specific needs. Customized content includes but is not limited to special shafts, winding parameters, installation dimensions, lead wires with special requirements, connectors, and more.
Please click the button below to tell us your specific requirements and receive a customized quote.
Get a Quote