Accurate NEMA 17 Gearbox Stepper Motor For Robot 17HS15-1684S-PG27
Brand Name: Casun
Model Number: 42SHD4229-27G
MOQ: 1PC
Payment Terms: D/A, T/T, L/C, D/P
Supply Ability: 40000+PCS+Month
Detail Information
Place of Origin:
CHINA
Certification:
CE,ROHS,ISO
Body:
48mm
Step Angle(degrees):
1.8 Degree
Reduction Ratio:
26.8:1
Current:
1.68A
Customized:
The Motor Can Be Designed &manufactured With Customized Request.
Packaging Details:
Carton:36x29x14cm
Highlight:
Accurate NEMA 17 Gearbox Stepper Motor
Gearbox Stepper Motor For Robot
Product Description
Product Overview
Key Features
  • Bipolar or unipolar versions available
  • Tailored services and contract manufacturing options
  • Engineering support within 48 hours for optimal solutions
  • Dealer partnerships available
  • Versatile application across various scenarios
Dimensions
Accurate NEMA 17 Gearbox Stepper Motor For Robot 17HS15-1684S-PG27 0
Motor Specifications
Parameter Value
Step Angle 1.8°
Frame Size 42 mm
Number of Phase 2 Phase
Rated Current 1.68 A
Holding Torque 390 mN.m
Resistance 1.8 ohm
Inductance 3.2 mH
Rotor Inertia 57 g-cm²
Motor Weight 0.65 kg
Gear Reduction Ratio 26.8:1
Connection Bipolar
Operating Specifications
Motor
Parameter Specification
Step Angle 1.8°
Maximum Temperature 80°C maximum
Ambient Temperature -20°C to 50°C
Storage Temperature -20°C to 100°C
Humidity Range 85% or less, non-condensing
Magnet Wire Insulation Class B 130°C
Insulation Resistance 100M Ohm at 500 VDC
Dielectric Strength 500 VDC for 1 min
Gear Box
Parameter Specification
Housing Material Metal
Bearing at Output Ball Bearings
Max. Radial Load (12mm from flange) ≤80N
Max. Shaft Axial Load ≤30N
Radial Play of Shaft (near to Flange) ≤0.06mm
Axial Play of Shaft ≤0.3mm
Backlash at No-load 1.5°
Submodels
Motor Length Length of Gearbox Ratio Efficiency
34 mm 27.2 mm 3.71 90%
40 mm 5.18 90%
48 mm 13.76 80%
60 mm 19.2 80%
35 mm 42.7 mm 26.8 70%
42.7 70%
51 70%
71 70%
99.5 70%
139 70%