|
|
| Brand Name: | Casun |
| Model Number: | 23HS30-2804S-PG4 |
| MOQ: | 1PC |
| Price: | $27.38.38-$30.38 |
| Payment Terms: | D/A, T/T, L/C, D/P |
| Supply Ability: | 40000+PCS+Month |
Gear Reduction Ratio 4:1 for Automation, Home Appliance, and Medical Applications
The integrated design of motor and reducer saves space, reduces external transmission components, and facilitates installation and maintenance. It has a wide range of applications in various fields, such as CNC machine tools, robots, automation equipment, and precision instruments.
| Step Angle | 1.8° |
| Frame Size | 57mm |
| Number of Phase | 2 Phase |
| Rated Current | 2.8Amp |
| Holding Torque | 1.89N.m |
| Resistance | 1.13Ω |
| Inductance | 5.6mH |
| Rotor Inertia | 460g-cm² |
| Motor Weight | 1.4kg |
| Gear Reduction Ratio | 4.25:1 |
| Connection | Bipolar |
| Step Angle | 1.8° |
| Maximum Temperature | 80°C maximum |
| Ambient Temperature | -20°C to 50°C |
| Storage Temperature | -20°C to 100°C |
| Humidity Range | 85% or less, non-condensing |
| Magnet Wire Insulation | Class B 130°C |
| Insulation Resistance | 100M Ohm at 500 VDC |
| Dielectric Strength | 500 VDC for 1 min |
| Housing Material | Metal |
| Bearing at Output | Ball Bearings |
| Max. Radial Load (12mm from flange) | ≤80N |
| Max. Shaft Axial Load | ≤30N |
| Radial Play of Shaft (near to Flange) | ≤0.06mm |
| Axial Play of Shaft | ≤0.3mm |
| Backlash at No-load | 1.5° |
| Motor Length | Length of Gearbox | Ratio | Efficiency |
|---|---|---|---|
| 34 mm | 27.2 mm | 3.71 | 90% |
| 40 mm | 5.18 | ||
| 48 mm | 13.76 | ||
| 60 mm | 19.2 | ||
| 35 mm | 26.8 | 42.7 mm | 80% |
| 51 mm | 71 mm | 99.5 mm | 70% |
| 139 mm |
If our standard motor cannot meet your needs, we can customize the motor according to your requirements.
Customized content includes but is not limited to special shafts, winding parameters, installation dimensions, lead wires with special requirements, connectors, etc.
Please click the "Get a quote" button below to tell us your requirements.