|
|
| Brand Name: | Casun |
| Model Number: | B20SHD4252-10P |
| MOQ: | 1PC |
| Price: | $5.94-$8.6 |
| Payment Terms: | D/A, T/T, L/C, D/P |
| Supply Ability: | 40000+PCS+Month |
The 28mm base stepper motor provides precise position control according to predetermined step sizes, enabling high-precision positioning and motion control. This makes it highly suitable for various applications including printers, robotics, and automation equipment.
| Step Angle | 1.8° |
| Frame Size | 20 mm |
| Number of Phase | 2 Phase |
| Rated Current | 0.6 A |
| Holding Torque | 40 mN.m |
| Resistance | 10 ohm |
| Inductance | 4.5 mH |
| Rotor Inertia | 4.5 g-cm² |
| Motor Weight | 0.1 kg |
| Number of Leads | 4 |
| Connection | Bipolar |
If our standard motor cannot meet your requirements, we can customize the motor according to your specific needs.
Customized content includes but is not limited to special shafts, winding parameters, installation dimensions, lead wires with special requirements, connectors, and more.