|
|
| Brand Name: | Casun |
| Model Number: | 42SHD4259-22 |
| MOQ: | 1PC |
| Price: | $3.14-$5 |
| Payment Terms: | D/A, T/T, L/C, D/P |
| Supply Ability: | 40000+PCS+Month |
The NEMA 17 stepper motor can achieve very precise position control, and its movement can be carried out according to predetermined steps, which can stay in any position with high accuracy. Choose a baseline version or request your own customized configuration.
| Step Angle | 1.8° |
| Frame Size | 40 mm |
| Number of Phase | 2 Phase |
| Rated Current | 1.2 A |
| Holding Torque | 480 mN.m |
| Resistance | 6.0 ohm |
| Inductance | 11.0 mH |
| Rotor Inertia | 57 g-cm² |
| Motor Weight | 0.24 kg |
| Number of Leads | 4 |
| Connection | Bipolar |
| Step Angle | 1.8° |
| Maximum Temperature | 80°C maximum |
| Ambient Temperature | -20°C to 50°C |
| Storage Temperature | -20°C to 100°C |
| Humidity Range | 85% or less, non-condensing |
| Magnet Wire Insulation | Class B 130 deg C |
| Insulation Resistance | 100M Ohm at 500 VDC |
| Dielectric Strength | 500 VDC for 1 min |
| Model | Holding Torque | Step Angle | Motor Length | Type of Shaft | Rated Current |
|---|---|---|---|---|---|
| 42SHD4950 | 0.13N.m | 1.8° | 20mm | D Shaft-20mm | 1.0A |
| 42SHD4003 | 0.26N.m | 1.8° | 34mm | D Shaft-20mm | 0.4A |
| 42SHD0261 | 0.45N.m | 1.8° | 40mm | D Shaft-20mm | 1.68A |
| 42SHD4425 | 0.59N.m | 1.8° | 48mm | D Shaft-24mm | 2.0A |
| 42SHD4813 | 0.8N.m | 1.8° | 60mm | D Shaft-24mm | 2.1A |
If our standard motor cannot meet your needs, we can customize the motor according to your requirements. Customized content includes but is not limited to special shafts, winding parameters, installation dimensions, lead wires with special requirements, connectors, etc.
Please click the "Get a quote" button below to tell us your requirements.