|
|
| Brand Name: | Casun |
| Model Number: | 57SHD4809-24 |
| MOQ: | 1PC |
| Price: | $3.14-$5 |
| Payment Terms: | D/A, T/T, L/C, D/P |
| Supply Ability: | 40000+PCS+Month |
Hybrid Stepping Motor NEMA 23 76mm body 1.5N.m for CNC Machine
The movement is stable and reliable, without any loss of step, ensuring the reliability and stability of the system. Excellent performance in application scenarios that require precise position control, such as automation equipment, robots, CNC machining, etc.
| Step Angle | 1.8° |
| Frame Size | 57 mm |
| Number of Phase | 2 Phase |
| Rated Current | 2.8 A |
| Holding Torque | 2 N.m |
| Resistance | 1.5 ohm |
| Inductance | 5.0 mH |
| Rotor Inertia | 460 g-cm² |
| Motor Weight | 1 kg |
| Number of Leads | 4 |
| Connection | Bipolar |
| Model | Holding Torque | Step Angle | Length | Type of Shaft | Rated Current |
|---|---|---|---|---|---|
| 57SHD4013-21B | 0.6N.m | 1.8° | 41mm | D Shaft-21mm | 1.0A |
| 57SHD4415-21B | 1.1N.m | 1.8° | 54mm | D Shaft-21mm | 3.0A |
| 57SHD4816-21B | 2.0N.m | 1.8° | 76mm | D Shaft-21mm | 3.0A |
| 57SHD4913-21B | 2.5N.m | 1.8° | 83mm | D Shaft-21mm | 3.0A |
| 57SHD4934-20B | 3.0N.m | 1.8° | 100mm | D Shaft-20mm | 3.0A |
If our standard motor cannot meet your needs, we can customize the motor according to your requirements. Customized content includes but is not limited to special shafts, winding parameters, installation dimensions, lead wires with special requirements, connectors, etc.