|
|
| Brand Name: | Casun |
| Model Number: | P35SHD0111-28 |
| MOQ: | 1PC |
| Price: | $4.00-$6.4 |
| Payment Terms: | D/A, T/T, L/C, D/P |
| Supply Ability: | 40000+PCS+Month |
Casun Unipolar Nema 14 Stepper Motors For 3D Printer With CE/DC Motor Sliver
Casun 0.4A 9.6V NEMA 14 Hybrid Stepper Motor for Stage Lighting, 35x35x34mm
Stepper Motor for 3D printer 35x35x34mm 1.8 Degree NEMA 14 Ordinary Model 0.20N.m
In a range of sizes, the 35mm Hybrid Stepper Motor Series provides strong holding torque. To lessen vibration and achieve a greater step resolution, use a microstepping driver. Select a standard version or ask for a specially configured version.
| Specification | Value |
|---|---|
| Step Angle | 1.8° |
| Frame Size | 35 mm |
| Number of Phase | 2 Phase |
| Rated Current | 0.4 A |
| Holding Torque | 200 mN.m |
| Resistance | 19 ohm |
| Inductance | 39.5 mH |
| Rotor Inertia | 12 g-cm² |
| Motor Weight | 0.15 kg |
| Number of Leads | 4 |
| Connection | Unipolar |
Download torque curve data sheets for detailed performance specifications.
If our standard motor cannot meet your needs, we can customize the motor according to your requirements.
Customized content includes but is not limited to special shafts, winding parameters, installation dimensions, lead wires with special requirements, connectors, etc.
Get a Quote