|
|
| Brand Name: | Casun |
| Model Number: | 57SHD4408-21BH |
| MOQ: | 1PC |
| Price: | $3.14-$5 |
| Payment Terms: | D/A, T/T, L/C, D/P |
| Supply Ability: | 40000+PCS+Month |
The NEMA 23 stepper motor provides higher torque than NEMA 17 models, making it ideal for applications requiring larger load driving capabilities. Perfect for semiconductor manufacturing equipment, laser cutting, and engraving machines.
| Step Angle | 1.8° |
| Frame Size | 57 mm |
| Number of Phase | 2 Phase |
| Rated Current | 2.5 A |
| Holding Torque | 1.0 N.m |
| Resistance | 1.2 ohm |
| Inductance | 4.1 mH |
| Rotor Inertia | 260 g-cm² |
| Motor Weight | 0.6 kg |
| Number of Leads | 4 |
| Connection | Bipolar |
| Maximum Temperature | 80°C maximum |
| Ambient Temperature | -20°C to 50°C |
| Storage Temperature | -20°C to 100°C |
| Humidity Range | 85% or less, non-condensing |
| Magnet Wire Insulation | Class B 130°C |
| Insulation Resistance | 100M Ohm at 500 VDC |
| Dielectric Strength | 500 VDC for 1 min |
| Model | Holding Torque | Step Angle | Length | Shaft Type | Rated Current |
|---|---|---|---|---|---|
| 57SHD4013-21B | 0.6N.m | 1.8° | 41mm | D Shaft-21mm | 1.0A |
| 57SHD4415-21B | 1.1N.m | 1.8° | 54mm | D Shaft-21mm | 3.0A |
| 57SHD4816-21B | 2.0N.m | 1.8° | 76mm | D Shaft-21mm | 3.0A |
| 57SHD4913-21B | 2.5N.m | 1.8° | 83mm | D Shaft-21mm | 3.0A |
| 57SHD4934-20B | 3.0N.m | 1.8° | 100mm | D Shaft-20mm | 3.0A |
Please click the "Get a quote" button below to tell us your requirements.